А ви токсичні батьки? Як боротись з токсичністю?

А ви токсичні батьки? Як боротись з токсичністю?

Вступ

Ніхто не є досконалим, навіть наші батьки. Батьки - лише люди. Вони можуть мати найкращі наміри і бажати найкращого для своїх дітей, але вони роблять помилки і іноді можуть ненавмисно робити шкідливі речі. Тим не менш, у них є прагнення робити краще, вдосконалюватися і виправляти помилки.

Токсичні батьки, з іншого боку, - це батьки, які обіцяють любов і турботу, але в той же час жорстоко поводяться зі своїми дітьми. Вони використовують стиль виховання, який призводить до постійних і повторюваних травм, насильства, приниження і злоби. Вони не ставляться до своїх дітей як до особистостей, не йдуть на компроміс, не беруть на себе відповідальність за свою поведінку і не готові вибачатися. Їм бракує співчуття і турботи, вони більше переймаються власними потребами, ніж тим, чи не шкодить те, що вони роблять, чи не завдає шкоди.

Така повторювана поведінка породжує страх, почуття провини та обов'язку і залишає емоційні шрами у дитини. Токсичні батьки поводяться зі своїми дітьми таким чином, що змушують їх сумніватися у власній значущості та самоцінності, а також у тому, чи гідні вони любові, схвалення та прийняття.

У цій статті ми розповімо, як саме визначити чи ви токсичні батьки або чи ваші батьки токсичні, хто такі токсичні діти, як боротись з токсичністю, а в кінці ви зможете пройти тест і визначити чи токсичні ваші батьки?

Токсичні батьки, які вони?(бінго токсичних батьків)

Токсичні батьки - це ті, хто травмують своїх дітей. 

«Така поведінка отруює відносини, завдає дитині біль на емоційному чи фізичному рівні», – розповідає психологиня Світлана Шумська.

Батьки такого типу будують токсичні відносини – це може бути надмірна опіка, контроль, приниження чи прояви агресії. 

Логіку таких батьків важко зрозуміти, оскільки в певних моментах вони суперечать самі собі.

Виявити токсичних їх досить легко. Ось декілька основних ознак:

 1. Контроль за поведінкою (як ти поводишся, що носиш, що робиш тощо)
 2. Неповага/відсутність кордонів
 3. Вони емоційно реактивні, драматичні, непередбачувані
 4. Вони зводять нанівець ваші емоції
 5. Вони ставлять свої почуття на перше місце
 6. Вони очікують досконалості
 7. Використовують страх, щоб досягти поступливості
 8. Вони викликають у вас почуття провини
 9. Вони пасивно агресивні, різкі, жорстокі
 10. Вони вимогливі та конкурентоспроможні
 11. Вони грають роль жертви і намагаються вас саботувати
 12. Вам погано, коли ви розмовляєте з ними, проводите з ними час або думаєте про них
 13. Вони ставляться до вас так, ніби ви ще дитина, навіть коли ви вже дорослі

Також для оцінки токсичності батьків ми створити таке бінго:

Токсичні діти, які вони?

Не завжди проблема криється в токсичності батьків. Багато хто не враховує токсичних дітей, адже діти це лише частково будуються на вихованні. 

Токсична поведінка у дітей може проявлятися по-різному, і для їхнього загального благополуччя та розвитку важливо боротися з цією поведінкою. Ось деякі ознаки, які можуть вказувати на токсичну поведінку дітей:

1. Агресія та насильство: часті та екстремальні прояви агресії, такі як фізичне насильство, знущання або залякування, можуть бути ознаками токсичної поведінки у дітей. Вони можуть бути не емпатичними, часто вступати в бійки або демонструвати зневагу до почуттів і благополуччя інших.

2. Маніпулятивна поведінка: діти, які постійно маніпулюють іншими, щоб отримати своє або контролювати ситуації, можуть проявляти токсичну поведінку. Вони можуть використовувати брехню, обман або емоційні маніпуляції, щоб контролювати інших, і часто не відчувають справжнього каяття у своїх діях.

3. Відсутність поваги до кордонів: токсичні діти можуть нехтувати особистими кордонами та постійно порушувати кордони інших. Їм може бути важко зрозуміти або поважати особистий простір, речі чи емоції інших.

4. Постійна брехня або обман. Часта брехня, обман або маніпулятивна поведінка можуть бути ознакою токсичності у дітей. Вони можуть брехати, щоб уникнути наслідків, маніпулювати іншими або отримати увагу та владу.

5. Звинувачення інших і відмова від відповідальності: токсичні діти часто перекладають провину на інших. Вони можуть демонструвати брак відповідальності та не визнавати своєї ролі в конфліктах або негативних ситуаціях.

6. Постійний негатив і критика: токсична поведінка може включати постійно негативне та критичне ставлення. Діти, які часто критикують і принижують інших, лаються або роблять принизливі коментарі, можуть проявляти токсичну поведінку.

7. Соціальна ізоляція та труднощі у формуванні здорових стосунків: токсичним дітям може бути важко підтримувати здорові стосунки з однолітками та дорослими. Вони можуть демонструвати моделі соціальної ізоляції, відчувати труднощі зі співпереживанням іншим і проявляти поведінку, яка відштовхує інших.

8. Відсутність докорів сумління або співпереживання: діти, які демонструють токсичну поведінку, можуть виявляти відсутність докорів сумління або співчуття до почуттів і досвіду інших. Вони можуть мати труднощі з розумінням впливу своїх дій на інших і можуть не висловлювати щирого каяття, коли завдають комусь боляче чи завдають шкоди.

Важливо зазначити, що діти можуть іноді проявляти деякі з цих видів поведінки, але коли ця поведінка є стійкою, екстремальною та суттєво впливає на їхні стосунки та благополуччя, це може вказувати на токсичну поведінку. Якщо ви спостерігаєте ці ознаки у дитини, вкрай важливо звернутися за порадою до спеціаліста з питань психічного здоров’я або консультанта, який може надати відповідну підтримку та втручання.

Як боротись з токсичністю?

У цій ситуації є унікальні виклики як для вас, так і для ваших дітей. Очікуйте, що буде важко. Очікуйте, що буде душевний біль. Але також пам'ятайте, що ви складаєте половину рівняння і маєте владу над тим, як розвиватимуться події з часом.

Ви повинні придумати способи відстоювати інтереси своїх дітей і встановлювати межі.

Нагадайте собі, що ви є власною особистістю. Ви маєте владу над своїми діями та думками. Ви можете змінити свою поведінку і реакцію.

Перший крок до вирішення проблеми – це її усвідомлення. Ви повинні відслідкувати, де ви поводитесь токсично. І на моменті такої поведінки підловлювати себе і запитувати, які мотиви ваших дій. Потрібно йти не за своїми бажаннями та травмами, а за об'єктивною оцінкою ситуації. Токсичність лежить набагато глибше, чим ми думаємо. І це не просто вивчені фрази ще з дитинства, а копінг-стратегії, за якими ми живемо.

У випадку, якщо ви вже розумієте, що травмуєте свою дитину на постійній основі, і що якість її життя погіршується, радимо звернутися до спеціаліста. Як вам, так і вашій дитині. Існує дуже багато спеціалістів саме такого спрямування.

Висновок

Усі ми унікальні зі своїми хорошими та поганими якостями. Ми можемо не помічати за собою токсичну поведінку, вам хочеться щоб ваші діти досягли того чого не досягли ви, або ви бачите потенціал, але не можете екологічно донести ваше бачення, цим травмуючи дитину. Навчіться правильно доносити свої думки та ідеї, навчіться розмовляти зі своєю дитиною. Токсичність може проходити, важкі часи бувають як у дітей так і у батьків, головне підтримувати один одного та слухати.

Наостанок, тест "чи токсичні у вас батьки?"