Навчання через емоції — ефективне засвоєння інформації
Інформація буває різна: ми бачимо, чуємо, відчуваємо на смак або дотик. Кожен тип інформації мозок розпізнає через різні канали та відповідно кодує її. Як люди сприймають, запам'ятовують та відтворюють ці дані? Які існують типи сприйняття інформації?
Згідно з результатами опитувань: 30% опитаних краще сприймають почуте, 40% — побачене, і 30% найкраще запам'ятовують матеріал, який конспектують, а потім використовують на практиці.
Чи всі способи засвоєння навчальної інформації ефективні? Розбираємо детальніше це питання.
Піраміда навчання: дослідження Е. Дейла
У кінці 60-х років Едгар Дейл провів дослідження, в якому викладав учням однаковий матеріал різними способами. Аналізувавши отримані дані він представив схему, яку пізніше доповнювали інші дослідники.
Піраміда навчання Едгара Дейла наочно показує, що мозок більш схильний сприймати аудіо та візуальні дані. Це пов'язано з тим, що людський мозок любить цікаву інформацію. Цікавість — пізнавальна активність, забарвлена позитивними емоціями. Саме завдяки інтересу найкраще запам'ятовуються ті явища/події, які мають емоційне забарвлення.
Вплив емоцій на навчання
Емоції відіграють ключову роль у навчальному процесі. Вони активують мозкові процеси, що сприяють запам'ятовуванню та зосередженню. Коли людина відчуває захоплення, здивування або радість, мозок краще обробляє та утримує інформацію. Емоції стимулюють пам’ять та увагу, а ще сприяють мотивації, глибшому розумінню матеріалу та творчому підходу.
Саме тому цікаві й емоційно забарвлені уроки чи лекції залишаються в пам'яті надовго. Школярі завжди позитивно відгукуються про життєрадісних вчителів, які подають теорію в цікавих, нестандартних форматах. Це доказ того, що навчання без емоцій менш ефективне.
Чим емоційне навчання відрізняється від традиційного?
Що таке емоційне навчання?
Навчальний підхід, який зосереджується на розвитку самосвідомості, емоційного інтелекту, вмінні комунікувати та приймати виважені рішення називається емоційним навчанням.
Емоційне навчання акцентує не на запам'ятовуванні теорії, з метою її використання на практиці (написання контрольних та іспитів), як традиційне.
Фокус на емоціях vs. Фокус на знаннях
Емоційне навчання спрямоване на розвиток соціально-емоційних навичок, таких як саморегуляція, емпатія та комунікація. Традиційне зосереджується на передачі академічних знань та запам'ятовуванні фактів.
Активна взаємодія vs. Пасивне сприйняття
Емоційний підхід дає змогу учням активно взаємодіяти між собою, обговорювати, аналізувати та висловлювати свої думки. Коли у традиційному навчанні учні здебільшого слухають викладача та запам’ятовують інформацію.
Гнучкість vs. Структура
Емоційне навчання часто використовує інтерактивні методи, такі як рольові ігри, групові дискусії, рефлексію, комбінації кількох різних методик. Традиційний підхід має чіткі правила та методи викладання.
Розвиток особистості vs. Академічні досягнення
Залучення емоцій сприяє розвитку особистості та соціальних навичок, що допомагає учням краще адаптуватися до життя. Традиційний навчальний метод орієнтований на академічні досягнення.
Як навчатись краще та ефективніше? Обидва методи мають свої переваги. Кожен учень унікальний — зі своїми сильними та слабкими сторонами. Тому оптимально комбінувати декілька технік. Так і матеріал буде краще сприйматись, і учням буде легше зрозуміти його.
Які техніки навчання використовують емоції?
Монотонне читання книги мало якому учню буде цікаво. А інтерес — це головна рушійна сила навчання. Аби подолати цей бар'єр в педагогіці з'являються нові техніки. І з проникненням технологій в освітній процес, цих технік стає дедалі більше.
З найпопулярніших технік емоційного навчання, які мають доведену ефективність, можна перерахувати:
- Сторітелінг — навчання через історії. Коли інформація подається у вигляді захопливої розповіді.
- Асоціативне навчання — прив’язка нових знань до вже знайомих емоційних моментів або образів.
- Рольові ігри — занурення в ситуацію через емоційне переживання, що допомагає краще зрозуміти матеріал.
- Візуалізація — створення яскравих образів у свідомості, що активує емоційне сприйняття.
- Гейміфікація — навчальні ігри або ігрові елементи, інтегровані в уроки, що викликають азарт та мотивацію.
Ці способи подачі інформації роблять уроки захопливими та цікавими. Учні з більшим бажанням запам'ятовують правила та розв'язують задачі. Але не кожен викладач має бажання та можливість інтегрувати такі техніки у свої уроки.
Від вчителя залежить дуже багато
Процес засвоєння знань індивідуальний для кожного учня. Сучасні школярі активно користуються соціальними мережами, додатками, грають в ігри. І вчителі мають це враховувати — встигати за трендами, комбінувати різні техніки, аби втримати інтерес учнів, подати матеріал у тому вигляді, в якому школярі найкраще його сприймають. Через незрозумілі пояснення учні можуть загубити інтерес до предмета. Коли вчитель поступово роз'яснює складне через просте — це полегшує процес навчання.
Ispyt — це освітнє середовище, де викладачі вільно використовують інноваційні навчальні методи, мотивують та підтримують учнів.
Наші викладачі роблять навчання цікавим та зрозумілим. Вчителі історії "оживляють" історію, показують учням, як події минулого перегукуються з тим, що відбувається зараз. Викладачі математики показують, що задачі можна розв'язувати не тільки одним способом, а рівняння не такі вже й складні.
Викладачі української та англійської мов використовують метод асоціацій та квізлет (картки із зображеннями) для запам'ятовування слів. Ці методи показують найбільше ефективність під час підготовки до НМТ.
Наші викладачі допоможуть підтягнути оцінки та підготуватись до НМТ. Є курси з різною інтенсивністю та вартістю.
Як навчатись ефективно: лайфхаки від Ispyt
Візуалізація
Все, що потрібно запам'ятати краще уявляти. Зорові нерви товстіші, ніж слухові. Потурбуйтесь, щоб у дитини, особливо в школяра молодших класів, була можливість замалювати або побачити ілюстрації.
Асоціації
Мозок встановлює зв'язки між вже знайомими предметами/явищами та новими. Це асоціативні зв'язки. Допомагайте учню шукати асоціації. Розкажіть цікаву історію з життя, коли допомагаєте з домашнім завданням.
Повторювання
Повторювання — це основний закон запам'ятовування. Тому так важливо не закидати навчання влітку. Дайте дитині годину-дві на день, кілька разів на тиждень для навчання. Відвідування бабусі та поїздки на море — це важливо. Відпочивати потрібно. Але не варто відкладати домашні завдання на останній тиждень серпня. Коротке, але постійне повторення торішнього матеріалу дозволить учню без стресу влитись в новий навчальний рік.
Головне в навчанні — це емоції. Можна бачити патерни формул, легко розв'язувати математичні задачі, бачити закономірності фізичних явищ, запам'ятовувати правила української та англійської. Навчання може бути простим, якщо підійти до питання правильно!