Підготовка до НМТ 2024 з української мови. Як почати? Які ресурси використовувати?

Підготовка до НМТ 2024 з української мови. Як почати? Які ресурси використовувати?

Цьогорічній НМТ стане ТРЕТІМ в історії освіти України. Українська мова є обов’язковим предметом. Цей рік останній, коли НМТ проводиться за двома правописами, але вже з 2025 року буде виключно за новим, який було прийнято в 2019 році. Про відмінності цих правописів ми напишемо окрему статтю. 

Українська мова може здаватись найлегшим предметом підготовки, але це не так, неправильно підібраний метод вивчення може зіпсувати ефективність. Щоб не допустити найпоширеніших помилок у підготовці, ми створили цю статтю.

Тут ми висвітлили:

 1. Структура блоку НМТ.
 2. Що з програми ЗНО актуальне для НМТ?
 3. Що робити якщо немає мотивації для навчання?
 4. Таймлайни проведення НМТ.
 5. Процедура проведення.
 6. Організація підготовки.
 7. Методики для кращого вивчення.
 8. Ресурси для підготовки та пасивного вивчення

Структура блоку НМТ

Національний мультитест випускники складатимуть в один день. На це в них буде 260 хвилин (включно з перервою 20 хвилин), тобто по годині на кожен із 4 предметів. 

Блок НМТ з української мови матиме 30 завдань, серед яких:

25 завдань - з вибором 1 правильної відповіді (0 або 1 бал)

5 завдань - на встановлення логічної пари (0,1,2,3 або 4 бали)

Максимальна кількість тестових балів - 45 

У блоці НМТ не буде завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю, тому одразу після проходження тесту кожний учасник / учасниця дізнається про кількість набраних тестових балів.

Що з програми ЗНО актуальне для НМТ?

Перше, що ми хочемо підкреслити - не лякайтесь, що клікаючи на посилання ПРОГРАМА НМТ, показує програму ЗНО 2018 року. Все правильно, з того часу правок чи змін внесено не було.

Зверніть увагу, що в зазначеній програмі вас має цікавити лише частина «Українська мова», яка охоплює всі мовні теми, передбачені вивченням у шкільному курсі, а саме:

 1. Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія;
 2. Лексикологія. Фразеологія;
 3. Будова слова. Словотвір;
 4. Морфологія;
 5. Синтаксис;
 6. Стилістика;
 7. Розвиток мовлення.

Що робити якщо немає мотивації для навчання?

Відсутність мотивації є поширеною проблемою серед учнів середньої та старшої школи. Основною причиною цього може бути відсутність уявлення про майбутнє. Учень просто пливе за течією: "Ну, всі готуютьс і я буду робити вигляд, що готуюсь. Батьки та вчителі постійно наголошують, що це важливо, і я буду робити вигляд, що вчуся, щоб від мене відстали". Важливо зрозуміти, що учні 10-11 класів вже не діти і в них також є проблеми. Щоб їх не наробити більше потрібно спілкуватися з ними та пояснювати, що і чому важливо. Поки людина не зрозуміє чого вона хоче досягти та чому, вона не матиме мотивації. Проте, це вже більш філософське питання. Окрім розмов, допомогти можуть репетитори-наставники, які мають досвід у заохоченні та мотивації учнів. Вони можуть розпалювати іскру цікавості до предмету, бо самі горять ним.

Таймлайни проведення НМТ

Основна сесія.

1 крок. Реєстрація

Триває з 14 березня по 11 квітня.

Зміна реєстраційних даних можлива з моменту реєстрації до 15 квітня.

2 крок. Ознайомлення з запрошенням

Воно прийде до 8 травня

3 крок. Проходження тестування

Тестування відбуватимуться з 14 травня до 25 червня.

Якщо в цьому році ви вперше складаєте НМТ, то не панікуйте, ви будете складати після повного закінчення навчального року. З 14 травня будуть складати випускники минулих років.

4 крок. Отримайте результати 

До 2 липня всі учасники НМТ отримають результати на основі яких зможуть подавати документи для вступу.

Додаткова сесія складається з аналогічних кроків, але починається з 10 травня та закінчується 26 липня.

Процедура (порядок) проведення

 1. Своєчасне прибуття учасника до ТЕЦ (тимчасовий екзаменаційний центр), зазначеного в його запрошенні, з документом, що посвідчує особу та сертифікатом НМТ.
 2. Проходження перевірки на наявність заборонених предметів шляхом металодетектора. Допуск учасників НМТ припиняється: до ТЕЦ - за 10 хвилин до початку тестування НМТ; до аудиторій - після початку тестування або етапу тестування (якщо тестування проводиться в кілька етапів).
 3. Місця згідно з правилами. Заборонено мати на столі будь-що, окрім канцелярських приборів та документів,передбачених законом (чистий лист паперу, формули з математики).
 4. Проходження тесту з перервою в 20 хвилин під час якої не можна користуватись будь-якими засобами зв’язку.

Примітка: під час виконання сертифікаційної роботи учасник НМТ має право з дозволу старшого інструктора вийти з аудиторії. Час, який учасник НМТ провів за межами аудиторії, не додається йому до часу, відведеного для виконання сертифікаційної роботи. Одночасний вихід кількох учасників НМТ з однієї аудиторії до завершення ними виконання завдань заборонено. У той же час під час проголошення повітряної тривоги час ставиться на паузу.

Організація підготовки

Організація підготовки до іспитів є складним процесом, який вимагає високого рівня самодисципліни, планування та використання стратегій навчання. Основні аспекти ефективної підготовки включають стратегічне розподілення часу, використання різноманітних методів навчання та збалансований підхід до фізичного та психологічного стану.

В першу чергу, необхідно враховувати ваші індивідуальні особливості при плануванні підготовки до іспитів. Це може включати в себе оцінку початкових знань, рівня мотивації та психологічної стійкості.

Стратегічне використання часу не лише визначення кількості годин відведених на навчання, але і розподіл цього часу відповідно до важливості та складності матеріалу. Деякі методи, такі як "розподілений періодичний повтор", можуть допомогти зберегти інформацію в пам'яті більш ефективно. 

Різноманітність методів навчання, включаючи активне вивчення, самоперевірку та використання мнемотехнік, сприяє кращому засвоєнню матеріалу та розвитку критичного мислення. Детальные про ефективні методи ми розповімо у наступному пункті.

Підтримка фізичного та психологічного здоров'я є важливою складовою успішної підготовки до іспитів. Регулярна фізична активність, збалансоване харчування та відпочинок сприяють збереженню енергії.

Крім того, здатність адаптувати стратегії навчання відповідно до власних потреб та результатів є важливою складовою успішної підготовки до іспитів. Постійна саморефлексія та корекція підходів можуть допомогти оптимізувати навчальний процес і досягти кращих результатів.

Методи для кращого вивчення

Важко та нудно запам’ятовувати інформацію, постійне зубожіння нам не підходить. Є купа форматів для інтерактивного засвоєння нового.

Перший метод - уявити себе лектором. 

Спробуйте після повного вивчення теми пояснити матеріал іншій людині підкреслюючи ваші помилки та їх аналіз. Це дуже допомагає, адже структурує думки у вас в голові.

Другий метод - командна робота. 

Працюючи у команді, завжди буде людина, яка зрозуміла те, чого не зрозуміли ви і з радістю пояснить вам матеріал. Якщо хтось підкреслює ваші помилки, ви це краще запам'ятовуєте, це вже краплинка психології. Обмін знаннями в розмовному форматі це суперефективно.

Третій метод - оточити себе мовними ресурсами. 

Це може бути нудно, а може навпаки бути захоплююче. Читайте статті українською, переглядайте списки найпоширеніших помилок, русизмів чи діалектизмів. Розбір тем по відео на платформі Youtube - дуже цікаво та ефективно. Немає межі досконалості. Ми радимо розглядати теми з різних перспектив, тобто одразу дивитись найпоширеніші помилки, лайфхаки і тд.

Гід підготовки

 1. Визначте ваш рівень знань. Це можна зробити шляхом імітації проходження НМТ. Виділіть собі годину часу і вирішуйте демонстраційний варіант НМТ (саме цього року, бо кожен рік вносяться якісь правки чи зміни).
 2. Ознайомтесь з програмою НМТ та починайте вивчати теорію.
 3. Проходьте тестування за темою (вони мають бути як на НМТ, тому радимо брати тестування за минулі роки).
 4. Виписуйте та зберігайте свої помилки.
 5. Після вивчення всіх тем починайте вирішувати демонстраційні варіанти або варіанти за минулі роки, щоб ознайомитись з структурою та “набити руку”.
 6. Аналізуйте помилки. Радимо це робити з людиною, що знається на цьому. Це може бути викладач в школі або репетитор, навіть одна консультація на тиждень допоможе вам не відходити від курсу та виправляти помилки.
 7. Повертайтесь до тем у яких виникали питання та нагадуйте собі про помилки, які допустили під час першого проходження тестів.
 8. Паралельно повторюйте вивченні теми. Наприклад, слухайте подкасти, читайте статті, дивіться відоси, налаштуйте соцмережі під підготовку до НМТ.

Ресурси для підготовки та пасивного вивчення

Вебінари від ISPYT

Телеграм ISPYT - щоб легко та цікаво повторювати матеріал.

Інстаграм ISPYT - щоб бути в курсі новин та змін в освіті.

Сайт з усією інформацією щодо НМТ

Сайт з ЗНО/НМТ минулих років та тестами по темам

Програма НМТ 2024 з української мови 

Усі новини та офіційні зміни

Відео-уроки, тести та завдання для школярів 5-11 класів від МОН 

Демонстраційний тест на сайті Українського центру оцінювання якості освіти

Вебінари від Ilearn