Що робити, якщо завалив НМТ?
НМТ — це лише один зі способів оцінювання знань. Результати тесту не визначають цінність особистості. Якщо учень не склав НМТ — це не означає, що на його майбутньому можна ставити хрест. Успіх залежить від багатьох факторів, і навіть якщо щось не вдалося цього разу, це не привід сумувати. Головне — зберігати впевненість у собі та продовжувати рух вперед. Людина — це значно більше, ніж будь-який тест!
Не набрали прохідний бал для вступу на обрану спеціальність?
Якщо не вдалося набрати прохідний бал, не варто засмучуватися. Варто розглянути суміжні напрями та альтернативні варіанти.
Схожі спеціальності
Факультети завжди пропонують напрями, які мають спільні дисципліни. Наприклад, якщо не вдалося вступити на спеціальність "Комп’ютерні науки", можна розглянути "Інженерію програмного забезпечення" або "Кібербезпеку".
Інші факультети
В університеті можуть бути інші факультети, де викладають схожі предмети. Так, економічну освіту можна здобути на факультеті менеджменту або міжнародних відносин.
Вступ на контракт
Якщо бюджетний конкурс був занадто високим, можна розглянути можливість навчання на контрактній основі. Прохідний бал на контракт зазвичай нижчий — 100-130 балів, але на деяких спеціальностях може бути від 150 балів.
Серед студентів по всьому світу абсолютно нормально змінювати спеціальність та університет, або й зовсім “кидати” навчання у виші.
Що робити, якщо не склав НМТ?
Якщо провалив НМТ, не варто впадати у відчай — існують альтернативні шляхи. Головне — не здаватися! Можливо, це не провал, а переломний момент, який відкриє нові можливості, про які раніше ви не здогадувались.
Вступ до коледжу
Можна вступити до коледжу та за 2 — 3 роки навчання здобути освітній ступінь "Фаховий молодший бакалавр". Після закінчення коледжу можна продовжити навчання в університеті за скороченим терміном. Для вступу до коледжів необхідно пройти індивідуальну співбесіду або творчий конкурс (залежно від спеціальності). Крім того, вступники на контракт можуть бути прийняті на основі мотиваційного листа.Заяви про вступ до коледжів подаються в липні, а в деяких установах додатковий набір на контракт може тривати до кінця жовтня.
Професійно-технічна освіта
Й досі є стереотип, що наявність вищої освіти — це гарантія щасливого майбутнього. Але в сучасному світі можна бути успішною людиною без диплома. До закладів професійно-технічної освіти можна вступати без НМТ.
Профтехосвіта має свої переваги:
- Швидке отримання професії — навчальні програми тривають від кількох місяців до трьох років, що дозволяє швидше вийти на ринок праці.
- Практичні навички — студенти отримують реальний досвід роботи з обладнанням та інструментами галузевого стандарту.
- Високий попит на ринку праці — багато професій, які можна здобути в професійно-технічних училищах, мають стабільний попит серед роботодавців.
- Доступність освіти — навчання у державних і комунальних закладах для деяких студентів безкоштовне.
- Можливості працевлаштування — заклади часто співпрацюють з підприємствами, що допомагає студентам знайти роботу після завершення навчання.
Gap year
"Вільний рік" або Gap year — це популярна практика серед випускників Європи та США. Це можливість зорієнтуватись у своїх цілях, зайнятись саморозвитком або волонтерством, ретельно підготуватися до НМТ наступного року або просто відпочити та подорожувати.
Освіта за кордоном
Більшість університетів Чехії, Данії, Польщі та Словаччини не вимагають НМТ. А от в Хорватії та Греції наявність сертифіката потрібна, але бали не враховуються. У вишах цих країн ключову роль відіграє середній бал атестата. Також для вступу може знадобитись сертифікат знання мови, якщо обирати навчання національною мовою.
Сучасна освіта виходить за рамки навчання в університеті
Сьогодні роботодавці потребують не тільки hard skills, важливим є й набір soft skills, чого не навчишся у виші. Тайм менеджмент, емоційний інтелект, лідерські та комунікативні навички, вміння слухати співрозмовника та вирішувати конфлікти — цьому можна навчитись самотужки або читаючи спеціалізовану літературу.
Сучасна освіта значно ширша, ніж традиційне навчання у ВНЗ. Отримати професію можна не тільки у виші або коледжі. Навчання може успішно закінчити кожен, отримати сертифікат та знайти бажану роботу.
Є альтернативні способи здобуття знань та навичок:
- Онлайн-курси (Coursera, Udemy, Prometheus) — дозволяють отримати сертифікати від провідних університетів та компаній.
- Bootcamps — інтенсивні навчальні програми, що швидко готують до конкретних професій, особливо в IT.
- Самоосвіта — книги, наукові статті, блоги, подкасти, які дають можливість розвиватися у власному темпі.
- Стажування та волонтерство — практичний досвід часто важливіший за диплом.
- Networking і ком’юніті — навчання через спілкування та обмін досвідом у професійних спільнотах.
Ще один варіант для здобуття корисних навичок Boost-курс від Ispyt, який стартує вже найближчим часом. Онлайн-навчання для удосконалення навичок комунікації, фінансової грамотності, емоційного інтелекту, лідерських якостей та інших корисних soft skills.
Вища освіта — це плюс, але не такий важливий на ринку праці, як це було кілька десятиріч тому. Абітурієнти мають багато можливостей влаштувати своє подальше життя. Головне — безперервний розвиток, а не лише диплом!