Що таке інтенсивне навчання?

Що таке інтенсивне навчання?

Поняття “інтенсивне навчання” частіше асоціюється з пришвидшеним вивченням предмета. Але суті це не передає. “Прискорені” та “інтенсивні” методи навчання не є синонімами, оскільки під першим поняттям розуміють збільшення обсягу матеріалу при скороченні кількості уроків.

Сугестопедична система навчання та інтенсивність

Сугестія — походить від англійського suggest, що в перекладі означає “пропонувати”. А сугестологія — це наука про гармонійний розвиток особистості та можливість задіяти різноманітні ресурси — креативність, пам’ять, інтелект, критичне мислення тощо.

Базова ідея сугестопедії — всебічний розвиток та розкриття потенціалу учня, з використанням інтелектуальних можливостей (функції лівої півкулі мозку) та емоцій, за які відповідає права півкуля.

Сугестопедична методика успішно використовується для вивчення іноземної мови. Багаторічна практика дозволила вивести ще один ефективний навчальний метод — активізації.

Метод активізації та його принципи

Активізація спрямована на активацію учня та можливість його утримання в цьому стані. Для успішного використання якої в навчально-виховному процесі потрібно дотримуватись кількох принципів:

Особисте спілкування

В основу цього принципу закладена важливість спілкування між учасниками навчально-виховного процесу: вчитель — група, учні між собою. Кожна дитина відрізняється рівнем знань, характером, ставленням до інших. В процесі активного навчання необхідність спілкування забезпечується створенням атмосфери спокою та емпатії, яка буде сприяти засвоєнню знань з урахуванням психологічних та особистісних якостей кожного учня.

Особистісно-рольовий принцип

Це тести-полілоги, моделювання певних ситуацій тощо. Цей принцип має терапевтичний ефект, який допомагає дітям звільнитись від комплексів, страху зробити помилку, сорому або подолати психологічні бар’єри. Рольове спілкування сприяє виникненню дружніх почуттів в навчальних групах.

Організація навчального процесу

План навчання — це схема підготовки, тобто обсяг інформації, який учні мають засвоїти за певний період часу. Важливо організовувати навчальний процес так, щоб вчитель міг давати дітям теорію та підкріплювати її практичними завданнями, інтегрувати у свої уроки різні інтерактивні методики, спілкуватись з кожним учнем, допомагати пропрацювати помилки та шукати сильні сторони.

Колективна взаємодія

Займатись в групах дуже корисно з багатьох причин. По-перше, формується “фондспільного матеріалу, куди кожен з учасників може як вкладати інформацію, так і користуватись нею. По-друге, спілкування всередині групи є прикладом соціальної взаємодії, яку надалі дитина переносить в доросле життя (навчання в університеті, робота тощо). По-третє, саме в колективі можна навчатись поважати та уважно ставитись до співрозмовників, допомагати одне одному.

Поліфункціональність задач

Згідно з принципом поліфункціональності кожна вправа має створюватись так, щоб одночасно виконувати 2 завдання: засвоєння нового матеріалу та покращення комунікативних навичок.

Сугестопедія та метод активізації на практиці

10 принципів викладання сучасних викладачів:

  1.   Створення комфортної атмосфери на уроках.   
  2.   Пояснення складного матеріалу простою мовою. 
  3.   Кожен урок відрізняється від попереднього. Викладачі не “читають з підручника” і не радять “зубрити” абсолютно все. Мозок любить розмаїття.
  4.   Комбінування одразу кількох навчальних методів. Наприклад, пошук асоціацій, логічні ігри, навчальні дискусії тощо.
  5.   Використання нових методик: ментальні карти, скрайбінг, сторітелінг.  
  6.   Для подачі візуальної інформації сучасним учням існує кілька цікавих наочних способів навчання: інтерактивні карти, віртуальні екскурсії, квести, комікси та меми. 
  7.   Короткі відеопояснення з певного питання. Така подача сприймається легко, учень отримує вичерпну відповідь на своє питання. У відео можна показати карти, документи, графіки, історичні фото, додати цікаву асоціацію. Навчальні відео можна знайти в соцмережах.
  8.   Підкріплення теорії цікавою практикою: короткі контрольні, лабораторні, задачки, творчі роботи.
  9.   План навчання та його інтенсивність обираються індивідуально.
  10.   Викладачі прислухаються до думок учнів, дають свободу вибору, використовують систему нагород, нормалізують невдачі. Ці прості кроки мотивують учнів вчитись.

Поєднання сугестопедичного та методу активізації в навчаному процесі дає змогу, в першу чергу, інтенсивно засвоювати інформацію, розвивати потенціал учня, долати психологічні проблеми. Навчитись любити вчитись, отримувати задоволення від розв'язування задач або написання творів може кожен учень. Головне — знайти професійного викладача.

Яка оптимальна інтенсивність навчання?

Навчання — це безперервний процес. Коли ми здобуваємо новий досвід, дізнаємось більше інформації між нейронами мозку утворюються нові синапси. Це явище називається нейропластичність. І чим частіше людина повторює вже знайомий матеріал, тим краще він засвоюється.

Але це не означає, що відпочивати не потрібно. Потрібно постійно. Похід з друзями у кіно або на концерт. Чому ні? І під час канікул, і як перерва під час підготовки до НМТ. Дозвілля може бути одним з факторів мотивації.

Але відпочинок не повинен бути пасивним (не варто дивитись всі канікули телевізор або грати в ігри). Активне дозвілля сприяє розвитку комунікативних навичок, вчить використовувати знання на практиці, покращує загальне розуміння різноманітних процесів.

Дослідження PISA 2020 рік

Дослідження PISA 2020 рік

Згідно з дослідженнями PISA різних років, діти, які відпочивають від навчання більше, показують не гірші результати, ніж ті, хто навчаються по 45 годин на тиждень. Але це не означає, що скорочення часу занять та зменшення кількості домашніх завдань, призведе до неймовірних результатів. Опитування показують, що на продуктивність більше впливають методи навчання, від яких залежить мотивація учнів, а не кількість уроків. Тобто, чим доступніше та цікавіше вчителі пояснюють матеріал, тим краще діти його засвоюють.

Оберіть свою інтенсивність навчання

Тож скільки потрібно займатись поза школою? Все залежить від цілі учня.

Якщо мета зрозуміти складні теми зі шкільної програми або повторити матеріал перед іспитом можна обирати курс “Мінімум”. Він складається з 4 занять на місяць. Така інтенсивність уроків підійде і учням 10 класів, які хочуть вже зараз розпочати підготовку до НМТ.

Курс “Стандарт” на 8 занять підходить для учнів, ціль яких повторити шкільну програму, “підтягнути” оцінки, надолужити пропущений матеріал або вивчити нові теми.

"Інтенсивний курс" — це оптимальний варіант для учнів, які хочуть швидко отримати результат. Інтенсивні заняття дають змогу за короткий термін підвищити свій бал НМТ без вигорянь.

Чим більше уроків, тим краще?

Чим більше додаткових уроків на тиждень, тим краще буде успішність? Ні. Успішність учнів залежить від їх бажання вчитись. Тому в першу чергу потрібно думати не про навантаження дитини великою кількістю кружків та занять. А про пошук репетиторів, які зможуть розкрити потенціал учня та змотивувати його вчитись.

Навчатись потрібно постійно. Тобто не закидати домашні завдання на кілька місяців, а перед початком навчального року кинутись повторювати. Небагато, але регулярно — запорука якісного та ефективного навчання.

Займаючись поза школою учні можуть обирати темп навчання, репетиторів, графік тощо. Маючи достатньо базових знань та часу можна не поспішати та займатись в стандартному режимі.

Якщо ж мета підготуватись до НМТ, а часу обмаль або учень має низьку базу, то займатись потрібно прискорено. "Інтенсивний курс" від Ispyt дає змогу за короткий проміжок часу засвоїти великий обсяг інформації. Заняття сплановані таким чином, щоб учні могли пройти всі теми та закріпити отримані знання через короткі контрольні та пробні тести.

Тож яка інтенсивність навчання потрібна учню? Це індивідуально і буде залежати від базових знань, часових рамок та мети — підготовка до іспиту або підвищення успішності.