Софт скіли: що це таке і для чого їх розвивати?
Що таке soft skills та навіщо вони потрібні? Ці слова зустрічаються в кожній другій вакансії. Прямий переклад з англійської мови — “м’які навички”. Це сукупність соціальних, індивідуальних та комунікативних здібностей людини, які допомагають взаємодіяти з іншими з максимальною ефективністю. Вони не мають прямого відношення до певної професії, але суттєво покращують кар’єрні здобутки на відміну від hard skills (професійних навичок). Проте без софт скілів навіть дуже класні спеціалісти залишаються непоміченими. Софт скіли можна прокачувати читаючи різну літературу, багато спілкуючись або пройшовши відповідні курси.
Для чого потрібні soft skills?
Софт скіли — це не просто знання та навички для резюме, а й корисні уміння для особистого життя.
Людина повинна вміти ефективно комунікувати: доносити свої думки зрозуміло та стисло, слухати та чути своє оточення, сприймати та аналізувати інформацію, ставити правильні питання.
Можливість вирішувати конфлікти. Деякі ситуації потребують поступок, коли в інших потрібно відстоювати своє до кінця. Важливо вміти шукати компроміси, орієнтуватись та швидко адаптуватись до різних ситуацій.
Вміння бути частиною команди. Ігри, всілякі застосунки, мобільні телефони та планшети, гугл, ютуб та інстаграм — це все результат командної роботи.
Перелік найважливіших навичок для сучасної людини
Емоційний інтелект
Емоційний інтелект — це здатність розуміти як свої, так і чужі почуття. Розуміючи емоційний стан, людині легше залишатись спокійною в складних ситуаціях, реагувати адекватно на виклики, мати змогу впоратись з нервовим зривом тощо.
Емпатія, тобто розуміння почуття оточення, напряму впливає на атмосферу в колективі, відсутність або присутність булінгу, зневаги та знецінювання.
Комунікативні навички
Вміння доносити свої думки стисло та доступно, розуміти, що хоче сказати співрозмовник. Сюди відносяться й переговорні навички — можливість досягти бажаного через розмову, знайти компроміс або вихід з критичної ситуації.
Гарні комунікативні навички допомагають самореалізуватись та самоствердитись, створити комфортну психологічну атмосферу навколо себе.
Комунікативна компетентність потрібна не тільки тим, хто займається публічними виступами, працює у сфері педагогіки, журналістики або психології. Сучасний світ вимагає від людей вміння впевнено комунікувати, вести переговори, підтримувати стосунки.
Ще важливо вміти презентувати себе. Традиційне “розкажіть про себе” на співбесіді часто викликають ступор та хвилювання. А здавалось, що тут такого? Якщо ви хочете отримати роботу з гідною оплатою та умовами — перше враження важливе.
Вміння бути частиною команди
В кожній вакансії роботодавці вказують “вміння працювати в команді”. Бути частиною команди та виконувати свою частину роботи — вміння, якому потрібно вчитись. Якщо ви хочете працювати в комфортній атмосфері, без конфліктів та цькування, потрібно не тільки виконувати свої обов'язки, а й розподіляти завдання між собою, допомагати одне одному, обговорювати питання для пошуку оптимальних рішень.
Лідерство
Згідно з теорією поведінки, гарні лідерські якості можна розвинути спостерігаючи та аналізуючи реакції. Лідер має розуміти як власні слабкі та сильні сторони, так і переваги з недоліками інших, використовувати їх, тренувати та пропрацьовувати.
Лідерство вимагає деяких вроджених рис, як от харизматичність та стратегічне мислення. Однак більшість якостей розвивається через досвід та практику. Тому лідер має постійно вдосконалюватись, навчатись та отримувати нові знання.
До числа необхідних лідерських навичок відносяться: вирішення конфліктів, швидке прийняття рішень, вміння планувати та делегувати.
Критичне мислення
Вміння аналізувати, зіставляти факти та оцінювати їх, робити висновки та приймати виважені рішення. В епоху фейків та пропаганди дуже важливо вміти фільтрувати інформацію, не вестись на маніпуляції, уникати логічних помилок та робити власні висновки на базі перевірених фактів.
Креативність
Креативність — це світовий тренд. Творчі люди створюють продукти та компанії. Вони задають тренди та змінюють світ.
За опитуванням, 60% населення планети кажуть, що вони некреативні. Але креативність — те, чому може навчитись кожна людина. Творчі здібності можна тренувати та розвивати.
Тайм-менеджмент
Якщо коротко, то тайм-менеджмент — це вміння ефективно використовувати свій час. Якщо точніше, то це систематичний підхід до організації часу, вміння використовувати цей час максимально продуктивно та досягати поставлених цілей.
Як прокачати свої софт скіли?
Навчання — довгий процес. Тому потрібно зрозуміти, що для здобуття певних навичок потрібен час. Є теорія згідно з якою, для формування звички потрібно щоденно повторювати цю дію 21 день. Також потрібно працювати над власним мисленням. Якщо раніше вам було складно знаходити спільну мову з іншими, то за один день стати товариською людиною неможливо.
Існує 3 способи розвивати свої гнучкі навички:
- Тренінги та курси з саморозвитку. Можна знайти наставника, який буде пояснювати та підтримувати, направлятиме на вірний шлях, показуватиме слабкі місця, які потрібно пропрацювати.
- Книги, які допоможуть тренувати софт скіли та критичне мислення.
- Практика. Відпрацьовуйте свої навички, питайте у знайомих або друзів про свої слабкі сторони та працюйте в цьому напрямку.
Кожна людина неповторна і має власний шлях для розвитку себе як особистості. Якщо ви хочете отримати базу від менторів та практикуватись одночасно, запишіться на курс "СуперНавички майбутнього" від Ispyt. Soft skills знадобляться не тільки для галочки в резюме. Вони допоможуть зрозуміти емоції та переживання рідних, друзів або колег, щоб підтримувати психологічно здорові відносини з оточенням. З цими вміннями ви зможете фільтрувати та аналізувати інформацію, приймати рішення, планувати, ставити цілі та розподіляти свій час, брати на себе відповідальність, завжди бути в ресурсі та підтримувати адекватний “work life balance”.