Вступні іспити в Україні та інших країнах світу
Один з найважливіших, а з тим і найстресовіших етапів для випускників шкіл є вступна кампанія до університету. Вибір майбутньої спеціальності, пошук навчального закладу і, нарешті, іспит.
В Україні абітурієнти складають стандартизований тест для вступу у ВНЗ. Вперше Зовнішнє Незалежне Оцінювання (далі ЗНО) відбулося у 2006 році, воно значно спростило подальший академічний шлях: корупційна складова знизилась, вступ став прозорим і справедливим. Через нестабільну ситуацію в країні, спричиненої агресією країни-терориста на заміну ЗНО у 2022 році прийшов Національний мультипредметний тест (далі НМТ).
Практика проведення стандартизованих тестів для вступу на бакалавріат існує по всьому світу. І дуже давно. Аналоги українського НМТ є в сусідній Польщі, у Фінляндії та Південній Кореї. Що здають абітурієнти та як готуються до цього важливого етапу в житті?
Вступний іспит в українські ВНЗ
НМТ — це онлайн тест, який проводиться в травні-липні. Тривалість екзамену 240 хвилин з перервою між блоками. Іспит складається з 3 обов'язкових предметів: українська мова, історія України та математика. Ще один предмет абітурієнт обирає самостійно, відповідно до спеціальності. Серед можливих варіантів: українська література, іноземна мова, хімія, фізика, географія.
А як у Польщі?
Польський іспит на отримання атестата має назву Matura (Матура). Здають його випускники технічних училищ та ліцеїв. До тесту починають готуватися з початку навчального року.
Відмінність від українського НМТ полягає в структурі тесту. Матуру можна складати або на базовому, або на розширеному рівнях. На кожен предмет виділяється 120-180 хвилин відповідно. Іспит складається з письмової та усної частин. Проводиться з травня по червень.
Тест, від якого залежить подальше життя
Свій стандартизований тест є і в Південній Кореї. Називається він College Scholastic Ability Test (далі CSAT). Як і НМТ, корейський іспит складають з кількох предметів.
На ринку праці Кореї дуже висока конкуренція. Тому від успіхів у навчанні залежить подальша кар'єра і, навіть, особисте життя. Учні готуються до вступу в університет кілька років. Корейські мами готують спеціальні страви, які допомагають концентруватись та краще навчатись. А в день проведення тесту роботодавці рекомендують працівникам приходити на роботу пізніше, аби зменшити навантаження на транспортну систему та дати можливість абітурієнтам спокійно дістатись до місця проведення іспиту.
CSAT складається з 5 обов'язкових предметів та одного додаткового. Серед обов'язкових предметів: корейська та англійська мови, історія Кореї, математика, природознавство або суспільствознавство. Додатковий предмет — це іноземна мова на вибір.
На кожен предмет виділяється 80-107 хвилин. Між ними 20-хвилинна перерва та 50-хвилинний обід. Всього екзамен триває цілих 8 годин.
Іспити у Фінляндії
Система освіти у цих країнах відрізняється від української не тільки своїми предметами, які опановують школярі, а й відсутністю стандартизованого тесту. Середні оцінки з закінченої середньої освіти мають велике значення.
Випускники шкіл та коледжів складають єдиний випускний іспит. У той час у коледжах професійної освіти та університетах є власні співбесіди та вступні екзамени. Деякі університети можуть вимагати написання мотиваційного листа або надання рекомендацій.
Недоліком цієї системи є велике навантаження на школярів, які хотіли спробувати свої сили в кількох навчальних закладах.
Хоча системи освіти різняться між цими країнами, кожна з них має свої механізми оцінювання, які відіграють ключову роль у вступі до вищих навчальних закладів. Українським студентам, які планують навчатися за кордоном, важливо ознайомитися з вимогами конкретної країни та університету, щоб успішно пройти процес вступу.
Готуємось до НМТ разом
Українським школярам не потрібно здавати 5 обов'язкових предметів як корейським. Але НМТ — це 4 напружені години, які вимагають високу концентрацію та підготовку.
Це великий обсяг роботи, який потребує кваліфікованої допомоги. Викладачі репетиторського центру Ispyt готують майбутніх 200-бальників. Наші викладачі підлаштовують графік до потреб учня, підбирають індивідуальний план навчання, щоб за найменший проміжок часу дати найбільше.
Саме зараз — найкращий час, щоб почати підготовку та встигнути все до іспитів. Запрошуємо на консультацію!
Не забудьте свою знижку 250 грн за промокодом БЛОГ!
До речі, корейські батьки вважають, що для успішної здачі тесту потрібні знання та впевненість у собі. Останнє повною мірою залежить від сім'ї. Обов'язково підтримуйте своїх дітей на шляху в доросле життя!