Як на дітей впливає контент?

Як на дітей впливає контент?

В сучасному світі неможливо відгородитись від соціальних мереж. Дослідження показують, що діти вразливіші до інформації, частіше довіряють фейкам, стикаються з кібербулінгом та мають проблеми з комунікацією. До 29% опитаних стверджують, що їм легше спілкуватись онлайн. 68% респондентів проводять в соцмережах більше 3-х годин на день. Ми розкажемо детальніше про вплив контенту на дітей та підлітків.

Згідно з результатами досліджень, кожна вікова категорія може проводити певну кількість часу з гаджетом без шкоди для здоров'я. Рекомендовані норми перед екраном:

  • Не рекомендується зовсім до 2-х років.
  • 2-5 років — 1 година на день.
  • Дітям від 6 років — не більше 2 годин.

Вплив шкідливого контенту: небезпека для дітей

Навчальний та пізнавальний контент корисний та, навіть, потрібний для всестороннього розвитку дітей. Але є й темна сторона інтернету — шкідлива інформація.

Це саме ті матеріали, які загрожують психічному та фізичному здоров'ю, часто заохочують до небезпечних дій, і навіть незаконної діяльності.

Діти, які проводять багато часу в соцмережах більше схильні до депресії та тривожності. За даними опитувань, вже в підлітковому віці виявляється емоційне вигорання. Культура соцмереж показує дітям чудову картинку, яка в реальності є далекою від ідеалу. Молодь порівнює себе з блогерами, що тільки поглиблює комплекс неповноцінності. “Він живе в новенькій квартирі... а я в старому будинку з бабусею”, “В неї немає надлишкової ваги...”, “Вона має акуратний ніс та природну красу...”. Чим більше дитина занурюється в цю ідеальну картинку інфлюенсерів з інстаграму та тіктоку, тим гірше та складніше її ментальний стан.

  Що “робить” шкідливий контент?  

  • Нормалізує бодішеймінг.
  • Розвиває невпевненість в собі, ненависть до себе.
  • Є основною причиною депресивних, часто суїцидальних думок.
  • Залишає психологічні травми від побаченого.
  • Нав'язує тривогу та страх.
  • Нормалізує насильство та булінг.
  • Змінює відношення до ранніх статевих відносин або кримінальної поведінки.
  • Спотворює сприйняття власної родини або друзів.
  • Погіршує соціальні відносини.

І ще один важливий нюанс — це пропаганда. Російська пропаганда активно працює над українською молоддю. Поширення фейків, відверта дезінформація не тільки відносно політичної, а також соціальної ситуації в країні. Є випадки ескалації, коли підлітки йшли на злочини. Пропаганда — це причина будь-якої нетолерантності до вразливих верств населення. Подібне ставлення до оточення є основою для екстремальної поведінки та проблем з законом, сварок з близькими, неможливістю соціалізуватись, навчатись, знайти роботу та завести сім'ю.

Зміни в поведінці дитини: на що звернути увагу батькам

Шкідливий контент впливає на емоційний стан дитини, її реакції на звичні речі, відображається на навчанні, спілкуванні з родиною та друзями. Поведінка може мінятись поступово або раптово. Батькам не варто ігнорувати ці зміни. На що звернути увагу?

  • Якщо дитина неспокійна, апатична, часто усамітнюється або відчужена, не цікавиться тим, що раніше було для неї важливо. Часто прогулює уроки, закидає навчання.
  • Селфхарм та суїцидальні думки.
  • Ви бачите, що дитина часто сумна або, навпаки, дратівлива, істерична без видимої причини.
  • Зміни у зовнішності: недбале ставлення до гігієни, одягу, тіла.
  • Відсутність або зниження апетиту.
  • Біль у животі або головний біль без загальних змін організму.
  • Безсоння, занадто пізнє або раннє пробудження, нічні кошмари.

Батьківський контроль: поради, які дійсно працюють

Забороняти користуватись гаджетами або зовсім відбирати їх не варто. Це тільки викличе агресію. Єдиний ефективний спосіб хоч якось контролювати, яку інформацію споживає дитина — це фільтрувати. Дошкільнята або учні молодших класів частіше дивляться ютуб або тікток, і тут батьки можуть блокувати ті відео, які на їх думку шкодять. Регулярне блокування та очищення історії дає гарні результати.

Виділіть трохи часу для спільного перегляду з дитиною відео з поробками з пластиліну, розмальовками або тим, що можна зробити руками. Це допоможе вам краще пізнати одне одного. Можливо така активність переросте у серйозне хобі.Для старшого віку, коли діти можуть самостійно щось шукати, в тому числі в гуглі, краще спрацьовують пояснення. Просто забороняти щось неефективно, потрібно обґрунтовувати ці обмеження. Ви не хочете аби ваша дитина дивилась якогось блогера в тікток або слухала музику російських авторів? Тоді поясніть їй, що таке пропаганда. І як вона впливає на психіку людини. Як звичайні пісні або танці в соцмережах просувають пропагандистські наративи.

Батькам підлітків краще не забороняти, а поцікавитись їх життям, відверто поговорити, можливо, відповісти на незручні запитання, заспокоїти. В цьому віці тінейджери потребують найбільше розуміння та підтримки рідних.

Інтернет не є злом

Адекватне користування соцмережами дає змогу покращити навички комунікації, спілкуватись з рідними та друзями, особливо, якщо вони знаходяться далеко. Існує багато корисної інформації: розвивальні відео для всіх вікових груп, посібники, онлайн книги, уроки та величезна кількість навчальних матеріалів.

Соціальні мережі — це гарний інструмент для демонстрації власних талантів або хобі. Ділитись своїми надбаннями, вмінням грати на музичних інструментах, танцювати та співати, шити або робити поробки. Хобі часто переростає в професію. Тож якщо дитина хоче демонструвати свої вміння на широку аудиторію, це може допомогти їй визначитись з майбутнім.

Шукаєте корисний та цікавий контент для дітей? Підписуйтесь на наші соцмережі! Ми ділимось лайфхаками про навчання, несподіваними фактами про шкільні предмети, а також вчимо "любити вчитись" без стресу та перевантаження.