Як обрати майбутню професію?

Як обрати майбутню професію?

Вибір професії — важливий крок, який впливає на подальше життя. Перед випускником школи стоїть вибір: вступ до університету або в професійний коледж. Звісно, можна і потрібно, проходити курси та вебінари, поглиблювати знання, прокачувати софт скіли.

Освіта — це квиток у стабільне майбутнє. Набуті навички та знання неможливо відібрати, вони залишаються з нами назавжди. І чим більше людина вміє, тим більш конкурентоспроможною вона буде на ринку праці. Як правило, з вищою освітою кращі шанси збудувати гарну кар'єру, тобто мати високооплачувану роботу.

Як обрати професію: орієнтири

Батьки завжди хочуть бачити своїх дітей в певній ролі. Вони вважають, що мають більше досвіду і бажають своїм дітям безбідного життя. А як вибирає професію молодь?

За статистикою більше ніж половина підлітків не зважають на думку батьків, коли мова йде про вступ до університету та спеціальність. Основний орієнтир сьогодні — це власні інтереси. Звісно, дорослі можуть дати якусь пораду. Але потрібно пам'ятати про актуальність професії та можливості кар’єрного росту.

Аналіз власних бажань

Подумайте над своїми інтересами. Найкраща робота — це улюблене хобі. Можна займатись справою, яка приносить і задоволення, і дохід. Так ви з більшою ймовірністю уникнете вигоряння, будете просто насолоджуватись процесом.

Сильні сторони

Які ваші сильні сторони? Швидко знаходите спільну мову з іншими або віддаєте перевагу роботі з цифрами/документами? Вже володієте певними софт скілс? Як ви будете справлятись з поставленими задачами, як ставитесь до невдач, чи зможете не стресувати тощо — оцініть себе як частину колективу. Відчувати себе компетентним та “на своєму місці” важливо для підтримання психічного здоров'я.

Дослідження професій

Дізнайтесь більше про спеціальність: які хард та софт скіли хочуть бачити роботодавці, що дасть навчання в університеті або коледжі. Варто проаналізувати й базові умови праці (офіс, склад, багато відряджень тощо).

Довгостроковість

Подумайте, чи є у професії можливість для кар’єрного росту, підвищення кваліфікації та адаптації до змін на ринку.

Практика

Якщо є можливість, спробуйте пройти стажування, займіться волонтерською діяльністю. За даними досліджень саме практика допомагає зрозуміти, чи підходить цей вид діяльності. Завдяки методу спроб та помилок людина розуміє, чи подобається їй робота, чи має вона здібності та впевненість у своїх силах для виконання завдань.

Батьки підкажуть, яку професію обрати?

На кого поступати? Як обрати професію? Тест допоможе? Необхідність вибору може викликати стрес у підлітків. Аби цього не сталось, батьки мають бути поруч. Вони можуть сприяти розкриттю потенціалу дитини, адже мають всі матеріальні можливості для цього.

Якщо у підлітка проблеми з вибором, не цікаво, не показує успіхи у навчанні — не потрібно тиснути, шантажувати та ставити умови. Молоді люди все розуміють, але на них тисне важливість цього вибору. Найкращий варіант — це висловити свою думку ненав'язливо, дати пораду, якщо просять.

Дайте простір для експериментів. Дозвольте дітям самим вирішувати “що і як робити”. Потреба в самостійності — це базова психологічна необхідність. Без цього ми швидко втрачаємо мотивацію.

Багато спілкуйтесь, аби підліток знав, що його думка важлива. Підтримуйте його/її рішення, але не без критики. Дайте зрозуміти, що батьки завжди будуть любити свою дитину незалежно від її вибору.

Залучіть наставників

У вас не дуже близькі відносини? Перехідний вік та бунтарські настрої, розходитесь в бажаннях? Батьки можуть допомагати й іншим чином — матеріально. Залучіть вчителя або тренера, який зможе стати авторитетом. Наші наставники аналізують сильні сторони учнів, допомагають побачити власні здібності, готові завжди дати пораду і дітям, і батькам.

Дорослі можуть і мають направляти молодь, але не потрібно примушувати та маніпулювати. Будьте уважними та терплячими. Якщо підліток хоче спершу пройти навчання на курсах або зайнятись волонтерською діяльністю — це гарний досвід. Також, абсолютно нормально повчитись 1-2 курси на одному факультеті, а потім перевестись на іншу спеціальність. Пошук свого шляху – це процес, який може зайняти час!