Які причини проблем з концентрацією уваги у дітей?
Проходить година-друга як дитина пішла робити домашнє завдання, але вона ще навіть не відкрила підручник. Спостерігає за пташками за вікном, гортає стрічку в соцмережах... Знайома ситуація, коли дитина не може зосередитись?
Концентрація — здатність фокусуватись на предметі або дії певний час, не відволікаючись на тригери. Це вміння є важливим для навчання та роботи. Поринути в тему, розібратись та зрозуміти матеріал — без цього неможливо виконувати будь-які завдання.
Вміння концентруватись потрібно розвивати. І багато в чому тренування уваги буде залежати від вчителів. Сучасні діти звикли отримувати швидкий дофамін, переглядаючи короткі відео в тіктоці та інстаграмі. Але спосіб подачі інформації не єдине, що впливає на концентрацію уваги.
Які причини проблем з концентрацією уваги у дітей?
Низька концентрація уваги — найпоширеніша проблема серед учнів всіх вікових груп. Причини можуть бути як внутрішні, так і зовнішні.
Демотивація посідає перше місце серед можливих причин відсутності концентрації. Відсутність мотивації зазвичай зумовлена незадоволенням базових психологічних потреб — забагато контролю та тиску, критика батьків та вчителів, завищені вимоги тощо.
Сімейний фактор. Якщо вдома панує тривожна атмосфера, рідні постійно конфліктують, батьки занадто контролюють або, навпаки, приділяють мало уваги дітям — зосередитись на поставлених завданнях в такій атмосфері може бути складно.
Соціальний фактор. Непорозуміння з однокласниками, булінг, сварки з друзями. Для підлітків думка їх однолітків критично важлива. Тому будь-які проблеми можуть відволікати від навчання.
Можливість швидко отримувати дофамін в соцмережах, сама по собі, не є проблемою. Проте коли діти впадають в залежність від соцмереж або гаджетів, постійно гортають стрічку, безперервно перевіряють телефон — це вже проблема.
Спосіб життя також впливає на розумові здібності. Зверніть увагу на порушення сну, недостатня фізична активність, неправильне харчування без достатньої кількості білка та вітамінів.
Психологічні фактори. Стрес або тривожність негативно впливають на концентрацію та ментальне здоров'я. Найбільше джерело стресу дітей та підлітків — це ситуація вдома. До інших причин надмірної емоційності відносяться: школа, нові друзі, іспити.
Також дитина може бути розсіяна при розладі поведінки. Що таке синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ)? Поширений патологічний стан психіки у дітей дошкільного та шкільного віку. Людям з СДУГ складно фокусуватись на одному об’єкті довго, виконувати монотонні завдання та доводити почате до кінця.
Як розвинути в дитини вміння концентруватись: поради батькам
В першу чергу, потрібно зрозуміти першопричину проблеми з концентрацією. Подальші дії будуть залежати від цього.
Якщо проблема в атмосфері вдома, батькам варто звести до мінімуму сварки. Більше розмовляти та цікавитись життям дітей, дати зрозуміти, що вони важливі, що їх люблять. Дізнайтесь про друзів та шкільне життя, але не влаштовуйте допит, а поцікавтесь думками та почуттями. Дайте пораду, якщо просять. Діліться власним досвідом.
Встановіть режим сну. Важливо збалансовано харчуватись: їсти багато фруктів та овочів. Варто обмежити вживання фастфуду, якщо дитина звикла до цього, але не скасовувати повністю, це викличе опір.
Змотивуйте дитину навчатись. Для початку зовнішня мотивація — подарунки, прогулянки, смаколики. Аби учень став самовмотивованим потрібно задовольнити 3 базові психологічні потреби — самостійність, впевненість у власних здібностях, підтримка близьких людей. Не створюйте забагато правил, дайте простір для самостійності та творчості. Підтримуйте, а не критикуйте. Нормалізуйте невдачі — це безцінний досвід, а не кінець світу.
Якщо дитина має проблеми з концентрацією, сварки та критика не дадуть бажаних результатів. Батькам варто набратись терпіння та розібратись, чому вона стала розсіяна. А тоді вже створити спокійну атмосферу вдома, зменшити час на гаджети, знайти кваліфікованих вчителів.
Від вчителів залежить дуже багато
В школах мають розвивати увагу у дітей. Важливо встигати за тенденціями подавати матеріал у тому вигляді, в якому сучасні школярі звикли сприймати інформацію. Якщо дітям складно зрозуміти тему, то вони не будуть намагатись опанувати матеріал.
Викладачі репетиторського центру Ispyt вміють утримувати увагу учнів на навчанні та мотивувати їх, допомагають побачити сильні сторони та полюбити вчитись. Наші викладачі використовують сучасні методики навчання, у тому числі квізлет для запам'ятовування слів, а також підкріплюють історичні дати та події цікавими фактами, ведуть уроки за принципом “питання-відповідь”, регулярно знімають цікаві навчальні відео. Підписуйтесь на наші соцмережі, де ми ділимось лайфхаками для навчання та НМТ, цікавими фактами про предмети та навчання!